TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-5JE
DTS26F15-5JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-5JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-5JE.pdf
Availability of DTS26F15-5JE
QUANTITY
DTS26F15-5JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-5JE
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-5JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-5JE
Related LinksDTS26F, DTS26F15-5JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-5JE Details Description
Related parts for DTS26F15-5JE
KIT FOOT MOUNTING 2200 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA Signage 16-SOIC datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 38POS datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf