TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-5SD
DTS26F15-5SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-5SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-5SD.pdf
Availability of DTS26F15-5SD
QUANTITY
DTS26F15-5SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-5SD
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-5SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-5SD
Related LinksDTS26F, DTS26F15-5SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-5SD Details Description
Related parts for DTS26F15-5SD
IC MPU EP7 74MHZ 208LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 2A datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 800MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf