TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-97HD
DTS26F15-97HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-97HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F15-97HD.pdf
Availability of DTS26F15-97HD
QUANTITY
DTS26F15-97HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-97HD
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-97HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-97HD
Related LinksDTS26F, DTS26F15-97HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-97HD Details Description
Related parts for DTS26F15-97HD
CAP ALUM 47000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 42VWM P600 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 149POS GOLD datasheet.pdf