TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-11BA
DTS26F19-11BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-11BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS26F19-11BA.pdf
Availability of DTS26F19-11BA
QUANTITY
DTS26F19-11BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-11BA
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-11BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-11BA
Related LinksDTS26F, DTS26F19-11BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-11BA Details Description
Related parts for DTS26F19-11BA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LOW EMF BANA/SPADE LUG 36" RED datasheet.pdf