TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-11PD-LC
DTS26F19-11PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-11PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DTS26F19-11PD-LC.pdf
Availability of DTS26F19-11PD-LC
QUANTITY
DTS26F19-11PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-11PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-11PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-11PD-LC
Related LinksDTS26F19, DTS26F19-11PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-11PD-LC Details Description
Related parts for DTS26F19-11PD-LC
MOSFET P-CH 8V 1A SSOT-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 80MM datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMAJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf