TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-32SC
DTS26F19-32SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-32SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F19-32SC.pdf
Availability of DTS26F19-32SC
QUANTITY
DTS26F19-32SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-32SC
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-32SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-32SC
Related LinksDTS26F, DTS26F19-32SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-32SC Details Description
Related parts for DTS26F19-32SC
FIXED IND 3.9NH 340MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC DETECT VOLT PR LOBATT SOT23-6 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE MIX SGL 1GHZ DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf