TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-35HN
DTS26F19-35HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F19-35HN.pdf
Availability of DTS26F19-35HN
QUANTITY
DTS26F19-35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-35HN
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-35HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-35HN
Related LinksDTS26F, DTS26F19-35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-35HN Details Description
Related parts for DTS26F19-35HN
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/2 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf