TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-11PC-LC
DTS26F21-11PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-11PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-11PC-LC.pdf
Availability of DTS26F21-11PC-LC
QUANTITY
DTS26F21-11PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-11PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-11PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-11PC-LC
Related LinksDTS26F21, DTS26F21-11PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-11PC-LC Details Description
Related parts for DTS26F21-11PC-LC
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL 14-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62290-279 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 42A TO-220 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf