TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-16AB
DTS26F21-16AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-16AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-16AB.pdf
Availability of DTS26F21-16AB
QUANTITY
DTS26F21-16AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-16AB
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-16AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-16AB
Related LinksDTS26F, DTS26F21-16AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-16AB Details Description
Related parts for DTS26F21-16AB
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 3KW 400V datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
4 SLOT SHELF datasheet.pdf
RES 35.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf