TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-39JN
DTS26F21-39JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F21-39JN.pdf
Availability of DTS26F21-39JN
QUANTITY
DTS26F21-39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-39JN
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-39JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-39JN
Related LinksDTS26F, DTS26F21-39JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-39JN Details Description
Related parts for DTS26F21-39JN
SW DIP LEVER/EXTEND MULT POLE BL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INTERFACE E1/T1/J1 LBGA-160 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf