TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-39PA
DTS26F21-39PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-39PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F21-39PA.pdf
Availability of DTS26F21-39PA
QUANTITY
DTS26F21-39PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-39PA
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-39PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-39PA
Related LinksDTS26F, DTS26F21-39PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-39PA Details Description
Related parts for DTS26F21-39PA
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC XLATOR PECL-TTL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PLMG9000-280 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 40POS PWR TERM datasheet.pdf