TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F23-53PN-LC
DTS26F23-53PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F23-53PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Datasheet Download
DTS26F23-53PN-LC.pdf
Availability of DTS26F23-53PN-LC
QUANTITY
DTS26F23-53PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F23-53PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F23-53PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F23-53PN-LC
Related LinksDTS26F23, DTS26F23-53PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F23-53PN-LC Details Description
Related parts for DTS26F23-53PN-LC
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 68PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SMD-6 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf