TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F23-55AE
DTS26F23-55AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F23-55AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS26F23-55AE.pdf
Availability of DTS26F23-55AE
QUANTITY
DTS26F23-55AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F23-55AE
Internal Part NumberEIS-DTS26F23-55AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F23-55AE
Related LinksDTS26F, DTS26F23-55AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F23-55AE Details Description
Related parts for DTS26F23-55AE
CABLE TIE EXT HVY WR BLK 22.2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOUCH SCRN 5-WIRE 19.2" ANTI-GLR datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL 9POS 3.5MM datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 25A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf