TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-24PA-LC
DTS26F25-24PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-24PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
DTS26F25-24PA-LC.pdf
Availability of DTS26F25-24PA-LC
QUANTITY
DTS26F25-24PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-24PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-24PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-24PA-LC
Related LinksDTS26F25, DTS26F25-24PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-24PA-LC Details Description
Related parts for DTS26F25-24PA-LC
IDC CABLE - MSC40K/MC40G/MCE40K datasheet.pdf
IDC CABLE- APR44A/ AE50M / X datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 55MA 230V RAD datasheet.pdf
BOARD EVAL LP38502TS TO-263 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf