TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-29AA
DTS26F25-29AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-29AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
DTS26F25-29AA.pdf
Availability of DTS26F25-29AA
QUANTITY
DTS26F25-29AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-29AA
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-29AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-29AA
Related LinksDTS26F, DTS26F25-29AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-29AA Details Description
Related parts for DTS26F25-29AA
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
SW PLUNGR SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/FX-SM1310/LONG- datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT PCB B datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 70MA SMD datasheet.pdf