TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-35PA
DTS26F25-35PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-35PA.pdf
Availability of DTS26F25-35PA
QUANTITY
DTS26F25-35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-35PA
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-35PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-35PA
Related LinksDTS26F, DTS26F25-35PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-35PA Details Description
Related parts for DTS26F25-35PA
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 10K OHM 18DRT datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf