TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-35PB
DTS26F25-35PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-35PB.pdf
Availability of DTS26F25-35PB
QUANTITY
DTS26F25-35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-35PB
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-35PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-35PB
Related LinksDTS26F, DTS26F25-35PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-35PB Details Description
Related parts for DTS26F25-35PB
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 35A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH WOBBLE CAT WHISKER SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SR BTS CB 4 ASY P datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf