TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-43SN-LC
DTS26F25-43SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-43SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT
Datasheet Download
DTS26F25-43SN-LC.pdf
Availability of DTS26F25-43SN-LC
QUANTITY
DTS26F25-43SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-43SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-43SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-43SN-LC
Related LinksDTS26F25, DTS26F25-43SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-43SN-LC Details Description
Related parts for DTS26F25-43SN-LC
CAP TANT 0.68UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 44000UF 10V SCREW datasheet.pdf
MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 77A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf