TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-4SB
DTS26F25-4SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-4SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F25-4SB.pdf
Availability of DTS26F25-4SB
QUANTITY
DTS26F25-4SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-4SB
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-4SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-4SB
Related LinksDTS26F, DTS26F25-4SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-4SB Details Description
Related parts for DTS26F25-4SB
CAP CER 820PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC TXRX SFTWR SEL DTE/DCE 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 8 POLE 6 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 2POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf