TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-61AA
DTS26F25-61AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-61AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
DTS26F25-61AA.pdf
Availability of DTS26F25-61AA
QUANTITY
DTS26F25-61AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-61AA
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-61AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-61AA
Related LinksDTS26F, DTS26F25-61AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-61AA Details Description
Related parts for DTS26F25-61AA
RES KIT 1K-9.76K 1/10W 5700PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf