TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-61PD-LC
DTS26F25-61PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-61PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
DTS26F25-61PD-LC.pdf
Availability of DTS26F25-61PD-LC
QUANTITY
DTS26F25-61PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-61PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-61PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-61PD-LC
Related LinksDTS26F25, DTS26F25-61PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-61PD-LC Details Description
Related parts for DTS26F25-61PD-LC
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
154 WAY PCB INSERTION FIXTURE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.14K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
1.25MM M/L 6POS 26AWG 450MM datasheet.pdf