TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-61PE
DTS26F25-61PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-61PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-61PE.pdf
Availability of DTS26F25-61PE
QUANTITY
DTS26F25-61PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-61PE
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-61PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-61PE
Related LinksDTS26F, DTS26F25-61PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-61PE Details Description
Related parts for DTS26F25-61PE
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CARD GUIDE NARROW NAT 5" datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR10S/AE10G/HKR10S datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf