TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15BC
DTS26W15-15BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
DTS26W15-15BC.pdf
Availability of DTS26W15-15BC
QUANTITY
DTS26W15-15BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15BC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15BC
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15BC Details Description
Related parts for DTS26W15-15BC
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PLL W/VCO 16SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RD 11.33MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.41UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf