TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15PA
DTS26W15-15PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W15-15PA.pdf
Availability of DTS26W15-15PA
QUANTITY
DTS26W15-15PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15PA
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15PA
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15PA Details Description
Related parts for DTS26W15-15PA
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 15A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CM-S221PCC5 NON CONT SW&ACT datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf