TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15SE
DTS26W15-15SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-15SE.pdf
Availability of DTS26W15-15SE
QUANTITY
DTS26W15-15SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15SE
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15SE
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15SE Details Description
Related parts for DTS26W15-15SE
BOARD EVAL BASED ON L6599 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 592MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf