TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-18HA
DTS26W15-18HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-18HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W15-18HA.pdf
Availability of DTS26W15-18HA
QUANTITY
DTS26W15-18HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-18HA
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-18HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-18HA
Related LinksDTS26W, DTS26W15-18HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-18HA Details Description
Related parts for DTS26W15-18HA
RES SMD 158K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/5V 2.2A 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OSC VOLT CNTRL 8-UMAX datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
FUSE DISCON 690V NH 100A SIZE00C datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf