TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-18PA
DTS26W15-18PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W15-18PA.pdf
Availability of DTS26W15-18PA
QUANTITY
DTS26W15-18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-18PA
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-18PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-18PA
Related LinksDTS26W, DTS26W15-18PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-18PA Details Description
Related parts for DTS26W15-18PA
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1FU/115 AR UC datasheet.pdf
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V Y5U datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf