TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-18SN-LC
DTS26W15-18SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-18SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
DTS26W15-18SN-LC.pdf
Availability of DTS26W15-18SN-LC
QUANTITY
DTS26W15-18SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-18SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-18SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-18SN-LC
Related LinksDTS26W15, DTS26W15-18SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-18SN-LC Details Description
Related parts for DTS26W15-18SN-LC
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MOUNT W/PINS datasheet.pdf