TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-19BB
DTS26W15-19BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS26W15-19BB.pdf
Availability of DTS26W15-19BB
QUANTITY
DTS26W15-19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-19BB
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-19BB
Related LinksDTS26W, DTS26W15-19BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-19BB Details Description
Related parts for DTS26W15-19BB
THERMISTOR 10K OHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 12NS 28SOIC datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
22MM BLUE 5V SCREW BLOCK datasheet.pdf
BOARD EVALUATION EMC1182 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf