TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-19BC
DTS26W15-19BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-19BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS26W15-19BC.pdf
Availability of DTS26W15-19BC
QUANTITY
DTS26W15-19BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-19BC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-19BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-19BC
Related LinksDTS26W, DTS26W15-19BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-19BC Details Description
Related parts for DTS26W15-19BC
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf