TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-97JB
DTS26W15-97JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-97JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-97JB.pdf
Availability of DTS26W15-97JB
QUANTITY
DTS26W15-97JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-97JB
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-97JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-97JB
Related LinksDTS26W, DTS26W15-97JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-97JB Details Description
Related parts for DTS26W15-97JB
RES SMD 43K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RCVR ECL DIFFERENTL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 700MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf