TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W17-26PA
DTS26W17-26PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W17-26PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W17-26PA.pdf
Availability of DTS26W17-26PA
QUANTITY
DTS26W17-26PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W17-26PA
Internal Part NumberEIS-DTS26W17-26PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W17-26PA
Related LinksDTS26W, DTS26W17-26PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W17-26PA Details Description
Related parts for DTS26W17-26PA
REGULATOR 10.0V 1A SMD CU-HS datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 10.60X10MM 625NM RED CLR SMD datasheet.pdf
IC VREG SGL LNB W/I2C 24-QFN datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ACCESORY-CAP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf