TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W17-26PC-LC
DTS26W17-26PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W17-26PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS26W17-26PC-LC.pdf
Availability of DTS26W17-26PC-LC
QUANTITY
DTS26W17-26PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W17-26PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W17-26PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W17-26PC-LC
Related LinksDTS26W17, DTS26W17-26PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W17-26PC-LC Details Description
Related parts for DTS26W17-26PC-LC
TRANS NPN 100V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 2A600V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG SAS SMT datasheet.pdf
ANTENNA GPS/GLONASS TNC FEMALE datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4A HOLD datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG 3KV datasheet.pdf