TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W19-11HD
DTS26W19-11HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W19-11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W19-11HD.pdf
Availability of DTS26W19-11HD
QUANTITY
DTS26W19-11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W19-11HD
Internal Part NumberEIS-DTS26W19-11HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W19-11HD
Related LinksDTS26W, DTS26W19-11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W19-11HD Details Description
Related parts for DTS26W19-11HD
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 30V SOT23-5 datasheet.pdf