TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W19-32PB
DTS26W19-32PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W19-32PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W19-32PB.pdf
Availability of DTS26W19-32PB
QUANTITY
DTS26W19-32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W19-32PB
Internal Part NumberEIS-DTS26W19-32PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W19-32PB
Related LinksDTS26W, DTS26W19-32PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W19-32PB Details Description
Related parts for DTS26W19-32PB
IC BI-DIR UNIV SHIFT REG 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SW ROLLER SPDT 10A SOLDER 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
EMITTER UV 398NM 25MA 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf