TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-16PB
DTS26W21-16PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-16PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W21-16PB.pdf
Availability of DTS26W21-16PB
QUANTITY
DTS26W21-16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-16PB
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-16PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-16PB
Related LinksDTS26W, DTS26W21-16PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-16PB Details Description
Related parts for DTS26W21-16PB
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LASR DRVR 11.3GBPS 3.6V 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 2.2A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
CONN DIMM DDR2 240POS 25DEG REV datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf