TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-39AE
DTS26W21-39AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-39AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
DTS26W21-39AE.pdf
Availability of DTS26W21-39AE
QUANTITY
DTS26W21-39AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-39AE
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-39AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-39AE
Related LinksDTS26W, DTS26W21-39AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-39AE Details Description
Related parts for DTS26W21-39AE
IC CPLD 440MC 5.4NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf