TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-39BN
DTS26W21-39BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-39BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
DTS26W21-39BN.pdf
Availability of DTS26W21-39BN
QUANTITY
DTS26W21-39BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-39BN
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-39BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-39BN
Related LinksDTS26W, DTS26W21-39BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-39BN Details Description
Related parts for DTS26W21-39BN
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 650MA 600 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf