TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-21SA
DTS26W23-21SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-21SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-21SA.pdf
Availability of DTS26W23-21SA
QUANTITY
DTS26W23-21SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-21SA
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-21SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-21SA
Related LinksDTS26W, DTS26W23-21SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-21SA Details Description
Related parts for DTS26W23-21SA
FIXED IND 15UH 1.74A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SL-AL11N (PLASTIC) 1N/C+1N/O NPT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 480MA 900 MOHM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
762 TB SOCKET VER WF 3/T datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONSTANT FORCE SPRING (#10) datasheet.pdf
36000UF 25V 51X79 85C ST datasheet.pdf