TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53BC
DTS26W23-53BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
DTS26W23-53BC.pdf
Availability of DTS26W23-53BC
QUANTITY
DTS26W23-53BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53BC
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53BC
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53BC Details Description
Related parts for DTS26W23-53BC
CARDEDGE 10POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM GOLD/BLUE datasheet.pdf
TRIMMER 220 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
INDUCTOR 2.5MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf