TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53JA
DTS26W23-53JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-53JA.pdf
Availability of DTS26W23-53JA
QUANTITY
DTS26W23-53JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53JA
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53JA
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53JA Details Description
Related parts for DTS26W23-53JA
Connector Receptacle, Pass Through 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V 120MA SOT-23 datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 16KSPS LN 64TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 133MHZ 16SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 609FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf