TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53PC
DTS26W23-53PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W23-53PC.pdf
Availability of DTS26W23-53PC
QUANTITY
DTS26W23-53PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53PC
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53PC
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53PC Details Description
Related parts for DTS26W23-53PC
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.27MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 2POS FOR BK 4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 8.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM 5POS GRN datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Receptacle 128 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf