TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53SN
DTS26W23-53SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-53SN.pdf
Availability of DTS26W23-53SN
QUANTITY
DTS26W23-53SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53SN
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53SN
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53SN Details Description
Related parts for DTS26W23-53SN
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 600W datasheet.pdf
TESTER NETWORK CABLE RJ45/BNC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf