TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-55BE
DTS26W23-55BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-55BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
DTS26W23-55BE.pdf
Availability of DTS26W23-55BE
QUANTITY
DTS26W23-55BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-55BE
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-55BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-55BE
Related LinksDTS26W, DTS26W23-55BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-55BE Details Description
Related parts for DTS26W23-55BE
DIP CABLE - HDM34S/AE34M/X datasheet.pdf
CONN TERM BLK W/SHLD RAIL PA BG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF EGSM/TX-RX SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.210" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 68MH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf