TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-55SB
DTS26W23-55SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-55SB.pdf
Availability of DTS26W23-55SB
QUANTITY
DTS26W23-55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-55SB
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-55SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-55SB
Related LinksDTS26W, DTS26W23-55SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-55SB Details Description
Related parts for DTS26W23-55SB
BATTERY PK 15.0V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
KIT DEV POWERCORE 3800 INT'L datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 100/200VAC CHAS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CUTTER TUNG CARBIDE TP 503ETST datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.030" datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf