TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-19BD
DTS26W25-19BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-19BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS26W25-19BD.pdf
Availability of DTS26W25-19BD
QUANTITY
DTS26W25-19BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-19BD
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-19BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-19BD
Related LinksDTS26W, DTS26W25-19BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-19BD Details Description
Related parts for DTS26W25-19BD
FIXED IND 10MH 20MA 55 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 11POS datasheet.pdf