TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-24AN
DTS26W25-24AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-24AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
DTS26W25-24AN.pdf
Availability of DTS26W25-24AN
QUANTITY
DTS26W25-24AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-24AN
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-24AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-24AN
Related LinksDTS26W, DTS26W25-24AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-24AN Details Description
Related parts for DTS26W25-24AN
CONN PLUG 4POS 30AWG 12" UNSHRD datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 2' YEL datasheet.pdf
IC XLATOR QD TTL/NMOS-ECL 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CARRYING CASE 600D SOFT datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A UHFM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf