TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-24BN
DTS26W25-24BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-24BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT
Datasheet Download
DTS26W25-24BN.pdf
Availability of DTS26W25-24BN
QUANTITY
DTS26W25-24BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-24BN
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-24BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-24BN
Related LinksDTS26W, DTS26W25-24BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-24BN Details Description
Related parts for DTS26W25-24BN
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 110 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHAFT CAP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf