TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-29PC
DTS26W25-29PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-29PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W25-29PC.pdf
Availability of DTS26W25-29PC
QUANTITY
DTS26W25-29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-29PC
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-29PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-29PC
Related LinksDTS26W, DTS26W25-29PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-29PC Details Description
Related parts for DTS26W25-29PC
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263 datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 73KSPS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CSTR,STR,BF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf