TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-29PE
DTS26W25-29PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-29PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W25-29PE.pdf
Availability of DTS26W25-29PE
QUANTITY
DTS26W25-29PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-29PE
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-29PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-29PE
Related LinksDTS26W, DTS26W25-29PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-29PE Details Description
Related parts for DTS26W25-29PE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf